Search icon Close icon

Koostisosad

Choux

group 9 Tükki
schedule 60 min

Choux (shu) on kahest taignast (so keedu- ja muretaignast) koosnev küpsetis. Lühidalt öeldes on choux ekleer, mis on kaetud muretaignaga ning mis omakorda küpsedes tekitab küpsetisele peale krõbeda kraklee efekti. Viimasest tuleb ka choux nimi, mis prantsuse keeles tähendab kapsast – pâte à choux ehk kapsa sai või kapsa küpsetis. Nimetuse põhjuseks pisikesi kapsaid meenutav välimus…

Koostisosad

Valmistamine

  1. Kuumuta ahi 200 kraadini (ülevalt ja alt küpsetus režiim).
  2. Esmalt valmista muretaigen: Sega kõik koostisosad kausis kokku ja näpi ühtlaseks taignamassiks. Sõtku pisut ning moodusta pall. Vormi taignapall toidukilesse ning aseta külmkappi kuniks valmistad keedutaigna.
  3. Keedutaigna valmistamiseks: Lisa pott vee ja võiga tulele. Oota kuni segu hakkab korralikult keema. Võta pott tulelt ning vala jahu korraga sisse ning sega (soovitan segamiseks kasutada puidust labidat).
  4. Aseta pott tagasi tulele, keera kuumus alla ning sega veel labidaga kuni tainas poti külgedelt lahti lööb ning moodustab ühtlase palli.
  5. Võta pott uuesti tulelt, lase pool minutit jahtuda ning sega sisse üks terve muna. Sega hoolikalt, et muna ei läheks tükki. Esimeses faasis tekivad suuremad taigna klombid. Sega veel kuni moodustub ühtlane, läikiv ja sitke tainas.
  6. Tõsta tainas pritsikotti ning pritsi küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile väikesed (umbes 3,5cm läbimõõduga) pallid. Jäta pallide vahele ruumi, sest need kerkivad vähemalt kahe kuni kolme kordseks!
  7. Võta muretaigen külmkapist ning töötle tainast kahes osas. Võta kaks tükki toidukilet ning aseta pool taignast kahe toidukile vahele. Rulli tainas õhukeseks ning lõika välja 6 cm läbimõõduga ringid.
  8. Kata muretaigna ringikestega kõik keedutaigna pallid. Küpseta ahjus 20-25 min kuni choux-d on kuldpruunid. Võta küpsetised ahjust ja lase jahtuda.
  9. Valmista täidis: Vahusta vahukoor. Sega toorjuust tuhksuhkruga. Seejärel sega vahukoor toorjuustuseguga. Vala täidis pritsikotti.
  10. Tee küpsetiste põhja noaga pisike auk ning täida choux-d vahukoore-toorjuustukreemiga.
Choux